Uroczystości z okazji 70. rocznicy pacyfikacji wsi Szczecyn

Mija 70. rocznica pacyfikacji wsi Szczecyn w gminie Gościeradów. Dzisiaj pamięć pomordowanych uczczą członkowie ich rodzin, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie miejscowej szkoły i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Uroczystości rozpoczęła o 9.00 msza święta w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. Następnie przy pobliskiej kapliczce i zbiorowej mogile uczestnicy złożą wieńce i zapalą znicze. Rocznicowe spotkanie zakończy akademia 'Ku pamięci i przestrodze', w której wystąpią uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Karola Konopki.
2 lutego 1944 roku hitlerowcy otoczyli Szczecyn i inne miejscowości m.in.: Wólkę Szczecką, Borów i Łążek Zaklikowski. Mieszkańców rozstrzeliwali, a ich domy palili.
Szacuje się, że w pacyfikacji zginęło około 1250 osób, w tym co najmniej 300 dzieci. Informacje o liczbie ofiar ze Szczecyna nie są precyzyjne, ale lista pogrzebanych w zbiorowej mogile zawiera 221 nazwisk. Zdaniem niektórych historyków była to największa pacyfikacja ludności wiejskiej w Europie w czasie II wojny światowej.

TSpi