Spada bezrobocie, a Lubelszczyźnie przybywa milionerów

Mieliśmy najlepszy czerwiec od lat - wynika z danych Głównego Urzędu statystycznego, a wynika z nich konkretnie, że bez pracy pozostaje mniej niż 1 milion 400 tysięcy Polaków. Stopa bezrobocia spadła poniżej poziomu 9% i wynosi obecnie 8,8% i jest to najmniej od lat. – Powinniśmy się cieszyć, bo to że spada bezrobocie świadczy o tym, że nasza gospodarka się rozwija - mówił na antenie Radia Lublin Marek Wagner (na zdj.), prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Lublinie.

Fot. DySzcz

Jaki jest powód tego sukcesu? - Myślę, że jest kilka spraw które się na to nakłada - mówi Wagner. Pierwsza to przyrost PKB i wspomniany już rozwój gospodarczy, a kolejny to element środków unijnych z których do tej pory korzystamy, a kolejne już są przygotowywane. Nasi przedsiębiorcy potrafią z tych środków korzystać - rozwijają się, a co za tym idzie - tworzą nowe miejsca pracy...

Jeśli chodzi o Lubelszczyznę - mimo tego, że jest lepiej wiele osób decyduje się ją opuścić. Dlaczego? - Wiadomą rzeczą jest, że jeśli kraj się rozwija, stopa życiowa się podnosi to ludzie szukają lepszych zarobków. W związku z tym, część osób wyjeżdża a część do nas przyjeżdża - stajemy się rynkiem dla krajów wschodnich, gdzie dla nich nasze płace są atrakcyjne…Nadal jesteśmy w strefie B. dlatego młodzi ludzie często zmieniają miejsca zamieszkania, by pracę mieć lepszą - dodał gość porannego programu Radia Lublin.

W 2015 roku na Lubelszczyźnie ponad milion zarobiło 489 osób, a rekordzista ponad 50 milionów złotych. - To dobrze, bo jeśli społeczeństwo się bogaci - przedsiębiorca myśli o kolejnych inwestycjach, a przez to stwarza nowe miejsca pracy - powiedział prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Lublinie.

ToNie / opr. SzyMon