Pozytywizm będzie bliższy lubelskim uczniom ()

Lubelscy uczniowie i studenci będą odkrywać pozytywistów, czyli pokolenie Bolesława Prusa. Wszystko w ramach projektu ‘Jesień z Pozytywistami Lubelskimi’.

- W tym roku przypada 150. rocznica ukończenia nauki w gimnazjum lubelskim przez przyszłych twórców polskiego pozytywizmu. Jesteśmy pewni, że dziedzictwo pozytywistów lubelskich jest kapitałem dla miasta i regionu. To, co chcemy zaproponować uczniom, to konferencja naukowa, konkursy, robienie przewodnika po Lublinie śladami Prusa i pozytywistów lubelskich – informuje Adrian Lesiakowski z fundacji Normalna Kultura.

- Poznawanie lubelskich pozytywistów jest częścią większego projektu, zatytułowanego ‘Jesień z Pozytywistami Lubelskimi’, który będzie programem cyklicznym, mającym przybliżać takie postawy jak: patriotyzm i myślenie o dobru wspólnym. Każdy może zostać mecenasem projektu, poprzez przelew środków na realizację projektu. Zachęcamy do wspierania naszych działań bo robimy to „pro publico bono” – mówi Aleksander Furtak z fundacji Normalna Kultura.

POSŁUCHAJ: 

Nr konta, na który można wpłacać środki, znajduje się na stronie internetowej fundacji.

W lubelskim gimnazjum w latach sześćdziesiątych XIX wieku kształcili się i przyjaźnili tak wybitni Polacy jak: Bolesław Prus, Julian Ochorowicz czy Aleksander Świętochowski. Zasłynęli oni jako twórcy polskiego pozytywizmu.

TMacz / opr. Rog

Fot. pozytywiscilubelscy.pl