Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

W Nasutowie uczczono pamięć generała Karola Ziemskiego •  

Wiadomości    Dodano: 2014-01-17 17:52

Tablica poświęcona pamięci generała Karola Ziemskiego została odsłonięta w kościele w Nasutowie w powiecie lubartowskim.

To niedawno odkryty bohater, który urodził się w 1895 roku właśnie w Nasutowie i był absolwentem lubelskiego gimnazjum im. Staszica.
Generał Karol Ziemski walczył o Lwów w 1918 roku, brał udział w wojnie polsko- bolszewickiej, w 1939 roku brał udział w obronie Modlinie, a następnie należał do AK, gdzie był między innymi szefem wyszkolenia Kedywu. W Powstaniu Warszawskim dowodził grupą 'Północ'. Zmarł w Londynie w 1974 roku.
W 40. rocznicę śmierci generała Ziemskiego Nasutów uczcił bohatera. Jednym z inicjatorów wmurowania pamiątkowej tablicy jest Sergiusz Kieruzel z Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie… Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

Mieszkańcy Nasutowa licznie wzięli udział w uroczystości… Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

Generał Karol Ziemski był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, a trzykrotnie Krzyżem Walecznych za odwagę na polu chwały. Po wojnie był między innymi współorganizatorem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Londynie.

MaG

Fot. nadesłaneWasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.