Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Reportaż Agnieszki Czyżewskiej–Jacquemet (na zdj.)  z Polskiego Radia Lublin, zatytułowany „Produkt oryginalny, certyfikowany”, będzie reprezentował polską radiofonię na konkursie Premios Ondas 2016. To jeden z trzech obok Prix Italia i Prix...

Zostało niewiele czasu, by podjąć tę decyzję. Do końca tego miesiąca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy w całości do ZUS-u. 31 lipca po raz kolejny zamknie się...

Wielu młodych Polaków marzy o studiach za granica, ale ciągle niewielu sięga po te marzenia. Joanna Koper z Dream Foundation podpowie, jak je zrealizować, a nawet zawodowo w tym pomoże.

 

 Bilety do zdobycia na antenie Radia Lublin!

Środa - już nie poniedziałek czy wtorek, ale do weekendu zostało jeszcze trochę czasu. Chcemy umilić czas oczekiwania. Słoneczny środek tygodnia, czyli Radio Lublin na Słonecznym Wrotkowie!

Już wkrótce Lublin opanują kuglarze, mimowie, buskerzy, slacklinerzy i ci wszyscy, których można określić mianem miłośników nowoczesnego cyrku.

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. W dniach 26-31 lipca do Krakowa przybędą tysiące młodych pielgrzymów z całego świata, by spotkać się z papieżem Franciszkiem. Wcześniej pielgrzymi odwiedzą lubelskie parafie. Na antenie Radia Lublin i TVP 3...

 

Lubelski stadion przez cały dzień oblegany był przez młodych z diecezji lubelskiej i zagranicznych gości. Kulminacyjny punkt diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, czyli Arena Młodych to przystanek przed Krakowem. To był bardzo radosny...

 

28/29°C

Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego 2014 •  

Turystyczne Perły Lubelszczyzny    Dodano: 2014-08-21 10:41 | Aktualizacja: 2014-09-24 14:41

Na antenie Radia Lublin prezentujemy najpiękniejsze miejsca, najpopularniejsze miejscowości, najciekawsze projekty turystyczne.

Wybierz 'Turystyczną Perłę Regionu Lubelskiego 2014'!

Regulamin plebiscytu 'Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego 2014'

Charakterystyka i atuty nominowanych gmin:

ZWIERZYNIEC – stolica Roztocza z siedzibą dyrekcji i ośrodka edukacyjno-muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego (obchodzącego w tym roku jubileusz 40-lecia); punkt wyjścia na wiele szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych. Dawniej centrum gospodarki leśnej i łowieckiej w ordynacji zamojskiej. Zabytki: późnobarokowy kościół „na wodzie” św. Jana Nepomucena, z lat 1741-47, z iluzjonistyczną polichromią Łukasza Smuglewicza; zespół klasycystycznych budynków zarządu ordynacji z I poł. XIX w. z pałacem ordynackim, browarem, manufakturą powozów. Warto zobaczyć odnowiony deptak spacerowo-handlowy w centrum miasteczka oraz park zw. Zwierzyńczyk, w którym tego lata odbywa się Lubelski Festiwal Land Art, towarzyszący obchodom jubileuszu RPN. W ponownie czynnym starym browarze (Lubelska Perła) odbywa się Letnia Akademia Filmowa. Atrakcja dla turystów są ponadto dwa kąpieliska: na zalewie Rudka oraz na stawach Echo. Na pierwszym można spotkać kajakarzy spływających Wieprzem, na drugim koniki polskie z hodowli RPN.

MIRCZE – wieś gminna w Kotlinie Hrubieszowskiej znana z organizacji corocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa na granicy polsko-ukraińskiej w Kryłowie. Najciekawszymi miejscami są nadbużańskie wsie: Kryłów - z ruinami warownego zamku oraz Prehoryłe z malowniczymi meandrami Bugu. Na rzece organizowane są regularnie spływy kajakowe, gmina utworzyła nowy szlak rowerowy z Kryłowa do Kosmowa oraz sezonowy punkt IT w Kryłowie, a w Prehoryłem zaczęły działać pierwsze w okolicy gospodarstwa agroturystyczne.

OPOLE LUBELSKIE - miasto powiatowe na Powiślu, znane z pierwszej na ziemiach polskich szkoły rzemieślniczej. W XVI wieku Opole stało się ważnym ośrodkiem kalwinizmu, ze zborem i szkołą kalwińską. W XVIII w. Tarłowie osiedlili w mieście pijarów; w 1761 r. ks. Ignacy Konarski, brat jednego z działaczy Komisji Edukacji Narodowej Stanisława Konarskiego, założył szkołę rzemieślniczą, która jako pierwsza w Rzeczpospolitej została zatwierdzona uchwałą Sejmu w 1764 r. Najwybitniejszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, z XVII-XVIII w., z bogatym barokowym wyposażeniem wnętrza, w tym polichromią skomponowaną w harmonijną całość z ołtarzami. W podopolskim Niezdowie zwraca uwagę klasycystyczny pałac Lubomirskich z lat 1785-87, a kilkunastohektarowy park zaadaptowano na wielofunkcyjny Park Miejski z zabytkowymi alejami i stawem, ale także placem zabaw dla dzieci, miniboiskami, plenerową siłownią i ścieżką zdrowia, czyli trasą biegową ze stanowiskami do ćwiczeń. Warto odwiedzić Opolskie Centrum Kultury ze zmodernizowanym kultowym kinem Opolanka i Muzeum multimedialne. W kalendarzu najciekawszych imprez miasta: Manufaktura Smaków, festiwal filmowy Filmoffo, festiwal muzyczny Chonabibe Festival (sierpień).

FIRLEJ – dawne miasto, założone w XVI w. przez wojewodę lubelskiego Mikołaja Firleja. Dzięki położeniu pomiędzy dwoma jeziorami – Firlej i Kunów, w otoczeniu lasów sosnowych, Firlej jest atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym i agroturystycznym. We wsi zachowana stara, w części drewniana zabudowa z przełomu XIX i XX w. oraz drewniany kościół parafialny z końca XIX stulecia. Nad jeziorem nowa trasa spacerowo-rowerowa o długości 4,5 km, a na tafli dwa nowe ponadstumetrowej długości mola spacerowe ze stanowiskami do cumowania łodzi i posterunkiem ratowników wodnych. Wśród nowości także kajaki i rowery wodne.

JÓZEFÓW - miasto na Roztoczu Środkowym, znane z okolicznych kamieniołomów wapienia, stanowiących jedną z atrakcji nowego Szlaku Geoturystycznego Roztocza (w mieście nowy pawilon wystawowy z punktem IT). Zabytki: ratusz z XVIII w., neoklasycystyczny kościół, barokowa synagoga (ob. ośrodek kultury), kirkut z kilkuset macewami oraz cmentarz parafialny z nagrobnym pomnikiem Mieczysława Romanowskiego – poety-powstańca styczniowego, poległego w bitwie pod Józefowem. Dwa zalewy – rekreacyjny z kąpieliskiem i wędkarski na rzece Nepryszce, a w okolicach liczne szlaki rowerowe. W mieście działa znana z wielu rajdów i innych imprez Józefowska Kawaleria Rowerowa, a najważniejszym wydarzeniem wakacji jest Festiwal Kultury Ekologicznej.

SUSIEC – wieś letniskowa na Roztoczu Środkowym, ważny węzeł pieszych i rowerowych szlaków turystycznych – z uznawanymi za najpiękniejsze krajobrazowo szlakami: Szumów na rzekach Jeleń i Tanew oraz Czartowe Pole z rzeką Sopot. Obok Czartowego Pola widokowe miejsce z wieżą w kamieniołomie w Nowinach. Na północ od Suśca, na górze Grabowica nowa wieża widokowa z miejscem piknikowym, a nieco dalej na północny zachód – letniskowa wieś Majdan Sopocki z zalewem rekreacyjnym na Sopocie.

URSZULIN – wieś poleska z siedzibą Poleskiego Parku Narodowego. Nad czterema jeziorami: Rotcze (Grabniak), Sumin, Wereszczyńskie (Bąbelek) i Wytyckie nowa infrastruktura, m.in. zmodernizowane plaże, nowe pomosty na wodzie, altany, wiaty, zadaszenia z miejscami piknikowymi, wieże widokowe. Nowe, pływające pomosty, chodniki oraz punkty do obserwacji ornitologicznych wykonano też na ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego. W Starym Załuczu - Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego; punkt wyjścia na ścieżkę przyrodniczą Spławy, prowadzącą po drewnianym pomoście nad j. Łukie.

STĘŻYCA – duża letniskowa wieś w widłach Wisły i Wieprza, dawne miasto, miejsce sądów ziemskich i sejmików szlacheckich. Kościół parafialny św. Marcina z 1434 r., późnogotycki, wielokrotnie przebudowywany od XVI do XX w.; kościół pofranciszkański Przemienienia Pańskiego z XVIII-XIX w. Nad starorzeczem Wisły nowy wielohektarowy kompleks rekreacyjny WYSPA WISŁA – miejsce festynów i festiwali muzycznych (m.in. Reggae Festival, Gospel Festival, Zlot Motocyklowy), ale również cyklicznych plenerowych zajęć sportowych „Na fali aktywności”. Na starorzeczu pomosty dla wędkarzy, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, plaża, podświetlany most, ścieżki i kładki spacerowo-rowerowe. W nowoczesnym wielofunkcyjnym obiekcie z dachem w kształcie fali znajdują się m.in. amfiteatr oraz restauracja z dużym tarasem widokowym.

Partnerem plebiscytu jest Województwo Lubelskie - www.lubelskie.pl

/fot. materiał partnera plebiscytu/

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy Schemat B

/fot. materiały współorganizatora plebiscytu/


Wasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.