Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego 2014 •  

Turystyczne Perły Lubelszczyzny    Dodano: 2014-08-21 10:41 | Aktualizacja: 2014-09-24 14:41

Na antenie Radia Lublin prezentujemy najpiękniejsze miejsca, najpopularniejsze miejscowości, najciekawsze projekty turystyczne.

Wybierz 'Turystyczną Perłę Regionu Lubelskiego 2014'!

Regulamin plebiscytu 'Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego 2014'

Charakterystyka i atuty nominowanych gmin:

ZWIERZYNIEC – stolica Roztocza z siedzibą dyrekcji i ośrodka edukacyjno-muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego (obchodzącego w tym roku jubileusz 40-lecia); punkt wyjścia na wiele szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych. Dawniej centrum gospodarki leśnej i łowieckiej w ordynacji zamojskiej. Zabytki: późnobarokowy kościół „na wodzie” św. Jana Nepomucena, z lat 1741-47, z iluzjonistyczną polichromią Łukasza Smuglewicza; zespół klasycystycznych budynków zarządu ordynacji z I poł. XIX w. z pałacem ordynackim, browarem, manufakturą powozów. Warto zobaczyć odnowiony deptak spacerowo-handlowy w centrum miasteczka oraz park zw. Zwierzyńczyk, w którym tego lata odbywa się Lubelski Festiwal Land Art, towarzyszący obchodom jubileuszu RPN. W ponownie czynnym starym browarze (Lubelska Perła) odbywa się Letnia Akademia Filmowa. Atrakcja dla turystów są ponadto dwa kąpieliska: na zalewie Rudka oraz na stawach Echo. Na pierwszym można spotkać kajakarzy spływających Wieprzem, na drugim koniki polskie z hodowli RPN.

MIRCZE – wieś gminna w Kotlinie Hrubieszowskiej znana z organizacji corocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa na granicy polsko-ukraińskiej w Kryłowie. Najciekawszymi miejscami są nadbużańskie wsie: Kryłów - z ruinami warownego zamku oraz Prehoryłe z malowniczymi meandrami Bugu. Na rzece organizowane są regularnie spływy kajakowe, gmina utworzyła nowy szlak rowerowy z Kryłowa do Kosmowa oraz sezonowy punkt IT w Kryłowie, a w Prehoryłem zaczęły działać pierwsze w okolicy gospodarstwa agroturystyczne.

OPOLE LUBELSKIE - miasto powiatowe na Powiślu, znane z pierwszej na ziemiach polskich szkoły rzemieślniczej. W XVI wieku Opole stało się ważnym ośrodkiem kalwinizmu, ze zborem i szkołą kalwińską. W XVIII w. Tarłowie osiedlili w mieście pijarów; w 1761 r. ks. Ignacy Konarski, brat jednego z działaczy Komisji Edukacji Narodowej Stanisława Konarskiego, założył szkołę rzemieślniczą, która jako pierwsza w Rzeczpospolitej została zatwierdzona uchwałą Sejmu w 1764 r. Najwybitniejszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, z XVII-XVIII w., z bogatym barokowym wyposażeniem wnętrza, w tym polichromią skomponowaną w harmonijną całość z ołtarzami. W podopolskim Niezdowie zwraca uwagę klasycystyczny pałac Lubomirskich z lat 1785-87, a kilkunastohektarowy park zaadaptowano na wielofunkcyjny Park Miejski z zabytkowymi alejami i stawem, ale także placem zabaw dla dzieci, miniboiskami, plenerową siłownią i ścieżką zdrowia, czyli trasą biegową ze stanowiskami do ćwiczeń. Warto odwiedzić Opolskie Centrum Kultury ze zmodernizowanym kultowym kinem Opolanka i Muzeum multimedialne. W kalendarzu najciekawszych imprez miasta: Manufaktura Smaków, festiwal filmowy Filmoffo, festiwal muzyczny Chonabibe Festival (sierpień).

FIRLEJ – dawne miasto, założone w XVI w. przez wojewodę lubelskiego Mikołaja Firleja. Dzięki położeniu pomiędzy dwoma jeziorami – Firlej i Kunów, w otoczeniu lasów sosnowych, Firlej jest atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym i agroturystycznym. We wsi zachowana stara, w części drewniana zabudowa z przełomu XIX i XX w. oraz drewniany kościół parafialny z końca XIX stulecia. Nad jeziorem nowa trasa spacerowo-rowerowa o długości 4,5 km, a na tafli dwa nowe ponadstumetrowej długości mola spacerowe ze stanowiskami do cumowania łodzi i posterunkiem ratowników wodnych. Wśród nowości także kajaki i rowery wodne.

JÓZEFÓW - miasto na Roztoczu Środkowym, znane z okolicznych kamieniołomów wapienia, stanowiących jedną z atrakcji nowego Szlaku Geoturystycznego Roztocza (w mieście nowy pawilon wystawowy z punktem IT). Zabytki: ratusz z XVIII w., neoklasycystyczny kościół, barokowa synagoga (ob. ośrodek kultury), kirkut z kilkuset macewami oraz cmentarz parafialny z nagrobnym pomnikiem Mieczysława Romanowskiego – poety-powstańca styczniowego, poległego w bitwie pod Józefowem. Dwa zalewy – rekreacyjny z kąpieliskiem i wędkarski na rzece Nepryszce, a w okolicach liczne szlaki rowerowe. W mieście działa znana z wielu rajdów i innych imprez Józefowska Kawaleria Rowerowa, a najważniejszym wydarzeniem wakacji jest Festiwal Kultury Ekologicznej.

SUSIEC – wieś letniskowa na Roztoczu Środkowym, ważny węzeł pieszych i rowerowych szlaków turystycznych – z uznawanymi za najpiękniejsze krajobrazowo szlakami: Szumów na rzekach Jeleń i Tanew oraz Czartowe Pole z rzeką Sopot. Obok Czartowego Pola widokowe miejsce z wieżą w kamieniołomie w Nowinach. Na północ od Suśca, na górze Grabowica nowa wieża widokowa z miejscem piknikowym, a nieco dalej na północny zachód – letniskowa wieś Majdan Sopocki z zalewem rekreacyjnym na Sopocie.

URSZULIN – wieś poleska z siedzibą Poleskiego Parku Narodowego. Nad czterema jeziorami: Rotcze (Grabniak), Sumin, Wereszczyńskie (Bąbelek) i Wytyckie nowa infrastruktura, m.in. zmodernizowane plaże, nowe pomosty na wodzie, altany, wiaty, zadaszenia z miejscami piknikowymi, wieże widokowe. Nowe, pływające pomosty, chodniki oraz punkty do obserwacji ornitologicznych wykonano też na ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego. W Starym Załuczu - Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego; punkt wyjścia na ścieżkę przyrodniczą Spławy, prowadzącą po drewnianym pomoście nad j. Łukie.

STĘŻYCA – duża letniskowa wieś w widłach Wisły i Wieprza, dawne miasto, miejsce sądów ziemskich i sejmików szlacheckich. Kościół parafialny św. Marcina z 1434 r., późnogotycki, wielokrotnie przebudowywany od XVI do XX w.; kościół pofranciszkański Przemienienia Pańskiego z XVIII-XIX w. Nad starorzeczem Wisły nowy wielohektarowy kompleks rekreacyjny WYSPA WISŁA – miejsce festynów i festiwali muzycznych (m.in. Reggae Festival, Gospel Festival, Zlot Motocyklowy), ale również cyklicznych plenerowych zajęć sportowych „Na fali aktywności”. Na starorzeczu pomosty dla wędkarzy, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, plaża, podświetlany most, ścieżki i kładki spacerowo-rowerowe. W nowoczesnym wielofunkcyjnym obiekcie z dachem w kształcie fali znajdują się m.in. amfiteatr oraz restauracja z dużym tarasem widokowym.

Partnerem plebiscytu jest Województwo Lubelskie - www.lubelskie.pl

/fot. materiał partnera plebiscytu/

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy Schemat B

/fot. materiały współorganizatora plebiscytu/


Wasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.