Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Teatr formą terapii. Rusza Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych • 

Wiadomości    Dodano: 2016-04-22 09:25

Kilkanaście spektakli w ciągu trzech dni, tradycyjny bal integracyjny, a w niedzielę wielki finał – w Chatce Żaka rozpoczynają się 26. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku, czyli Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych. Tematem tegorocznego festiwalu jest Afryka.

- Co roku z instruktorami wszystkich teatrów w czasie wszystkich naszych festiwali instruktorzy wymyślają temat przyszłorocznych spotkań. Tematy są nie ideologiczne, a fabularne - dotyczą fabuły, dekoracji, scenografii, spotkań z piosenką i międzynarodowego konkursu na znak. A temat afrykański jest bardzo kolorowy i dynamiczny – mówił na antenie Radia Lublin Michał Stanowski – koordynator i pomysłodawca Spotkań.

- W tym roku naszą tradycyjną paradę zamieniliśmy na wielkie bębnienie przed ratuszem w sobotę o godzinie 15.00. Za rok będziemy obchodzić 700-lecie Lublina, więc traktujemy to jako przygotowanie do 700 bębnów, które chciałbym żeby za rok zagrały pod Zamkiem – dodaje Stanowski.

Na Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych może przyjść każdy.

- Każdy, kto kocha teatr, chce się czegoś nauczyć i chce się zachwycić osobami niepełnosprawnymi, które występują na scenie - stwierdza Michał Stanowski.

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku swój początek mają w jednej imprezie – Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych. Przez dziesięć lat struktury festiwalu znacznie się rozrosły:

- Zaczynaliśmy od pięciu czy sześciu takich grup teatralnych, które powstały na zlecenie dyrektora. Postawiłem sobie kiedyś zadanie, żeby teatr był pewną metodą terapii, edukacji i przez bardzo wiele lat nad tym pracowaliśmy. Stąd właśnie mamy wiele imprez przez cały rok, żeby trochę skłonić instruktorów do pracy nie w ciągu miesiąca czy dwóch przed festiwalem, ale przez cały rok. Nie można mówić o rehabilitacji i budowaniu sensownego spektaklu teatru, jeżeli robimy to w ciągu dwóch, trzech tygodni. Nie mamy do czynienia z zawodowcami. To nam się tak rozrosło, że w 2001 pomysł nieprzetartego szlaku został wyeksportowany i przyjął się na Ukrainie. Dwa lata później poszło na Białoruś, a jeszcze później zadomowiło się na Śląsku. I teraz mamy taką międzynarodową, wielotysięczną grupę przyjaciół.

Podczas festiwalu nie liczy się, który teatr jest najlepszy…

- To byłoby bardzo szkodliwe. To są spotkania pełne radości. Podglądamy siebie nawzajem, trzymamy kciuki, ale w ogóle nie ma tematu kto jest lepszy, a kto gorszy. Jest dyskusja wśród instruktorów na temat tendencji, popełnionych błędów. To w zasadzie takie seminarium. Dla uczestników jest to radość, dla instruktorów – poza radością – jest to uniwersytet teatralny.
Zapytany o to, jakimi aktorami są osoby niepełnosprawne, Michał Stanowski odpowiedział, że wszystko zależy od indywidualnych talentów:

- Nie widzę różnicy między aktorami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi.

Dziś o niepełnosprawności mówimy więcej. Czy nie jest to już temat tabu?

- Myślę, że nie. Ale cały czas widzę, że ludzie mają wiele oporów. Samo hasło powoduje, że się dystansują i nie wiedzą jak się zachować. Bardzo często w życiu codziennym, praktycznym nie wiemy dalej w jaki sposób się zachować. Litować się? Pomagać? Pomóc czasem można, ale litowanie się jest złe. Jest czyś, co budzi moje ogromne wątpliwości.
Chciałbym, żeby osoby niepełnosprawne, wypracowując coś pięknego mogły być podziwiane nie dlatego że są osobami niepełnosprawnymi, a dlatego że tworzą coś pięknego.

Posłuchaj rozmowy…  Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

ToNie/ opr. DySzczWasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.