Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Reportaż

Reportaż

Drodzy Słuchacze!

1 września startuje nowa ramówka Polskiego Radia Lublin.

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU SPOTYKAĆ SIĘ BĘDZIEMY O NOWEJ PORZE - KILKA MINUT PO GODZINIE 20.00.

Gospodarzami kolejnych odcinków będą:

- w poniedziałek - Mariusz Kamiński (raz w miesiącu Magda Grydniewska)
- we wtorek - Monika Hemperek
- w środę - Agnieszka Czyżewska-Jacquemet
- w czwartek - Katarzyna Michalak
- w piątek - Monika Malec

Program Czesławy Borowik „Kalejdoskop regionalny” będzie emitowany - bez zmian - w sobotę po 11.00.

Programy „Drzewo rodzinne” i „Z Archiwum L” w niedzielę po 11.00.

Zapraszamy do słuchania i telefonowania!

Jeśli chcą Państwo otrzymywać raz w tygodniu nasz newsletter z informacją o tematach kolejnych programów, prosimy o przesłanie e-maila ze słowem TAK na adres reportazmailing@radio-lublin.pl.

Jesteśmy dla Was,
Redakcja Reportażu Polskiego Radia Lublin


Historia lubelskiego reportażu radiowego

Reportaż pojawił się w programie lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia już ponad 50 lat temu jako sprawozdanie dziennikarskie z prawdziwych wydarzeń; sama nazwa tego gatunku pochodzi wszak od łacińskiego: 'reporto' - odnosić, donosić. Dzięki rozwojowi techniki możliwe stało się wkrótce przekształcenie dźwiękowego reportażu relacjonującego w bardziej złożoną formę: dokumentalnego słuchowiska.

Współczesny reportaż to dzieło sztuki radiowej, które, niczym film bez obrazu nadaje zarejestrowanym wydarzeniom kształt zamierzonej, autorskiej kompozycji, pobudzającej wyobraźnię i emocje Słuchaczy w sposób szczególny.

W latach 60-tych 'fundamenty' pod rozwój tego gatunku kładli: Janusz Weroniczak, Janusz Danielak, Jerzy Księski, Zbigniew Stepek, Danuta Bieniaszkiewicz, Krystyna Kotowicz, a nieco później również Maria Brzezińska.
W latach 70-tych do grona lubelskich reporterów radiowych, zwanych często reportażystami, dołączyli też dziennikarze z Redakcji Społeczno-Ekonomicznej i z Redakcji Wiejskiej: Kazimierz Dymel, Wacław Biały, Janusz Wszytko, Małgorzata Sawicka, Anna Kaczkowska, Elżbieta Borys, a w kolejnej dekadzie: Janusz Łuczkowski i Czesława Borowik.

Po przekształceniu lubelskiej rozgłośni regionalnej w Polskie Radio Lublin została utworzona w 1993 roku Redakcja Reportażu, którą przez 10 lat kierowała Małgorzata Sawicka, a od 2003 do 2011 r. Anna Kaczkowska.
Z redakcją tą związana jest Czesława Borowik, tworząca również Studio Historii Mówionej, oraz grupa młodszych reportażystów: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Mariusz Kamiński, Katarzyna Michalak, Monika Hemperek, a jako stały współpracownik Mateusz Sadowski.

Lubelskie reportaże radiowe od dawna cieszyły się uznaniem, często były nagradzane. Już trzydzieści lat temu funkcjonowało wśród radiowców określenie: lubelska szkoła reportażu. W latach 90 - tych, dzięki otwartym granicom, możliwościom uczestniczenia w konferencjach i konkursach międzynarodowych a także doskonalenia warsztatu pod kierunkiem światowych mistrzów w EBU Master School on Radio Features (2-letnią szkołę mistrzowską EBU ukończyły: K. Michalak, M. Hemperek i M. Malec) również dzięki wkroczeniu technologii cyfrowej, która poszerzyła nam możliwości realizacyjne - nastąpił niezwykły rozwój tego gatunku dziennikarskiego, a zarazem rozkwit talentów autorskich, co zaowocowało wieloma nagrodami dla lubelskich reportażystów radiowych. Zespół Redakcji Reportażu Radia Lublin uzyskał ich około 200, w tym nagrody najcenniejsze, międzynarodowe, będące odpowiednikami filmowych „Oskarów”:
- Prix Italia- dwukrotnie dla Katarzyny Michalak w 2006 i w 2009 r.,
- Prix Europa - Katarzyna Michalak i Monika Hemperek w 2005 r.
- Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Radiowej w Chorwacji - Prix Marulić, dwukrotnie: w 2001 r. - Małgorzata Sawicka oraz w 2014 - Katarzyna Michalak;
- Ake Blomstrom Memorial Prize - międzynarodowa nagroda dla młodych reportażystów przyznana Agnieszce Czyżewskiej w 1995 r. i Czesławie Borowik w 1998 r.,
- Polsko - Niemiecka Nagroda Dziennikarska roku 1998, którą uhonorowano Czesławę Borowik, a w 2010 r. nominowano do niej Agnieszkę Czyżewską-Jacquemet.
W krajowym konkursie 'Melchiory', będącym kontynuacją wcześniejszego konkursu Polskiego Radia „Polska i Świat”, lubelscy reportażyści od początku zbierali laury. Często nagradzane i wyróżniane były reportaże, jednak najcenniejszym dowodem uznania stały się statuetki Melchiora Wańkowicza z napisem: Radiowy Reportażysta Roku - 2005 Anna Kaczkowska, 2006 Katarzyna Michalak, 2014 Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.
Inne przykłady: wielokrotne Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. „Polskie Pulitzery”) z główną Nagrodą Wolności Słowa włącznie, Grand Prix Przewodniczącego KRRiT i Grand Prix Prezesa Polskiego Radia, Złoty Mikrofon Polskiego Radia (Anna Kaczkowska ), wielokrotne nagrody Ministrów Rolnictwa, nagrody główne w ogólnopolskich konkursach: „Wspólna Europa”, „Pogranicze”, „Mniejszości Narodowe i Etniczne”, w festiwalu mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, w Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Trzykrotnie też reportażyści Radia Lublin byli stypendystami Polskiego Radia S.A. jako laureaci krajowego Konkursu Stypendialnego im. J. Stwory dla młodych dziennikarzy.

Wysoki poziom reportaży i audycji dokumentalnych, nagradzanych w kraju i za granicą sprawił, że Lublin stał się miejscem dobrze znanym w świecie mediów, budzącym szczególne zainteresowanie dziennikarzy, nie tylko radiowych. Żadna z polskich rozgłośni regionalnych nie ma w swoim dorobku tylu nagród najwyższej rangi.
W Europejskiej Unii Nadawców, w sekcji dokumentalistów - Katarzyna Michalak, reportażystka Radia Lublin, od 2011 roku reprezentuje Polskę i kraje Europy Środkowej. W maju 2015 r. w Lublinie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Reportażystów - The International Features Conference.