Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Reportaż Czesławy Borowik 'Zaklęty w ciszę ból'  •  

Powiat Łukowski - Ziemia Henryka Sienkiewicza    Dodano: 2015-03-25 11:45

Dr Krzysztof Czubaszek urodził się w łukowskim szpitalu, który wybudowany został w latach 60. na starym cmentarzu żydowskim.

Przedwojenne zdjęcie rodziny Keselbrenerów. Stoją od prawej: w pierwszym rzędzie - Jakow, jego ojciec Lejb, siostra Ruchla, matka Chawa Gitla, kuzyn (brak imienia i nazwiska) w drugim rzędzie - siostra Miriam, brat Lejzor, brat Herszel, siostra Rojza (Fot. Archiwum prywatne Havy Dolev Keselbrener, źródło: www.zydzi.lukow.pl)

W dorosłym życiu jako humanista (absolwent Uniwersytetu Warszawskiego) zadał sobie retoryczne pytanie: Dlaczego, skoro w Jego miasteczku przed wojną połowę ludności stanowili Żydzi, nie ma po Nich śladów pamięci w miejscach, gdzie rozstrzeliwano niewinne dzieci, skąd wywożono Ich do Treblinki?

Od tamtej pory na ten temat pisze książki, dociera do relacji świadków, publikuje w czasopismach, choć na co dzień jest - jak to sam o sobie mówi - samorządowcem (aktualnie wiceburmistrzem śródmieścia Warszawy). Odbędziemy z Nim spacer do miejsc, o których należy pamiętać.

O łukowskich Żydach, Ich dramatycznej historii i śladach pamięci po Nich będziemy mówili w towarzystwie starosty łukowskiego Janusza Kozioła, dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza Macieja Cybulskiego i regionalisty, wieloletniego byłego dyrektora Muzeum Regionalnego w Łukowie Longina Kowalczyka i Roman Bocian - naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Łukowie.

Zaprasza Czesława Borowik

POSŁUCHAJ... Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

Sponsorem reportażu jest Powiat Łukowski - Ziemia Henryka Sienkiewicza.

Ziemia Łukowska jest regionem o bogatej przeszłości i chlubnych tradycjach patriotycznych. Na naszym terenie najdłużej opierał się zaborczej przemocy ks. Stanisław Brzóska - bohater Powstania Styczniowego. W okolicach Woli Guławskiej gen. Franciszek Kleeberg stoczył ostatnią bitwę kampanii wrześniowej w 1939 r. W Woli Okrzejskiej urodził się słynny polski noblista Henryk Sienkiewicz. Z naszego powiatu wywodzą się znane rody Szaniawskich oraz Jezierskich. Bogata przeszłość, piękna historia Ziemi Łukowskiej oraz wyjątkowe walory turystyczne i przyrodnicze zachęcają do aktywnej turystyki pieszej i rowerowej. Serdecznie zapraszamy Państwa na gościnną i pełną uroku Ziemię Łukowską.

Starosta Łukowski
Janusz Kozioł

Przejdź do podstrony programu 'KALEJDOSKOP REGIONALNY'Wasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.