słuchaj radia lublin onlineZadzwoń do nas:801-501-022 | 81 743-73-83lub napisz do nas: informacje@radio.lublin.pl
przejasnienie5/6°C lubelskie
Zapisz się na kanał RSS z artykułamiPrześlij ten artykuł znajomemu mailemWydrukuj ten artykuł

Obchody bitwy pod Kockiem zakończone (audio)

Zakończyły się dwudniowe uroczystości 73. rocznicy ostatniej bitwy polskiego września 1939 roku pod Kockiem, Serokomlą, Adamowem i Wolą Gułowską. Kulminacją obchodów był pokaz kawaleryjski z udziałem Oddziału Kawalerii Oddziału Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

W części oficjalnej uroczystości odprawiona została msza św., złożono kwiaty na cmentarzu Kleeberczyków. - W uroczystościach brał udział jeden z nielicznych żyjących uczestników bitwy, podporucznik Kąkolewski... Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie


Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej choć nie była bitwą przegraną, zakończyła się kapitulacją. Generał Franciszek Kleeberg wydał swój słynny, ostatni rozkaz, skierowany do podległych mu żołnierzy. Wzięty do niewoli wraz z całym sztabem Samodzielnej Grupy Operacyjnej 'Polesie' został wywieziony do twierdzy w Königstein, gdzie przebywał aż do swojej śmierci 5 kwietnia 1941 r. Po trzydziestu latach jego prochy sprowadzono do Polski. Spoczął wśród żołnierzy na cmentarzu wojennym w Kocku.

JPie

Wasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.