Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Mirosław Piotrowski o rezolucji Parlamentu Europejskiego: Odbył się żałosny teatr • 

Wiadomości    Dodano: 2016-09-14 20:15 | Aktualizacja: 2016-09-14 21:45

Wczoraj odbyła się debata w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce, a dzisiaj przyjęto rezolucję, w której czytamy, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce. Jednak rezolucja odnosi się także do sytuacji mediów publicznych, ustawy o policji oraz planu wycinki Puszczy Białowieskiej. Na ten temat z lubelskimi eurodeputowanymi: Mirosławem Piotrowskim, wybranym z listy PiS i Krzysztofem Hetmanem z PSL rozmawiał Tomasz Nieśpiał. 

Na zdj. od lewej Krzysztof Hetman i Mirosław Piotrowski, fot. archiwum 

- Ta rezolucja nie ma żadnej mocy prawnej, jest tylko wyrazem pewnej woli, ekspresji europosłów, zwłaszcza, tych którzy byli jej inicjatorami. Odbył się żałosny teatr, jaki zafundowały w Strasburgu wszystkim eurodeputowanym Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Zarówno treść tej rezolucji, jej forma, a wcześniej także debata były po prostu żenujące. Sala świeciła pustkami - zgromadziła niemal wyłącznie polskich europosłów. Nikogo tu nie interesują kwestie, które zostały zawarte w rezolucji. Ludzie zajęci są Brexitem, możliwym Frexitem, emigracją, bezrobociem wśród młodych. Tekst jest naprawdę kuriozalny, pomijam już sprawę Trybunału Konstytucyjnego, o której nikt nie chce słyszeć. Inicjatorom zależy, aby ciągnąć tę sprawę. Dwa lata temu na prośbę dziennikarzy TVP wystąpiłem do Komisji Europejskiej w sprawie łamania przepisów Unii Europejskiej przez publiczną telewizję w Polsce i w odpowiedzi komisarz László Andor odpisał, że zarządzanie i wybory strategiczne w sprawie radiofonii i telewizji publicznej należą do państw członkowskich. Podkreślił, że Komisja Europejska nie może nakazać państwom członkowskim, w jaki sposób powinny zorganizować usługi swojego nadawcy publicznego. Takie jest oficjalne zdanie Komisji. To po co europosłowie PO i PSL formułują niezgodne z traktatami zarzuty, które „wpychają” do tej rezolucji? - pytał Piotrowski.

- Ta rezolucja stwierdza tylko i wyłącznie fakty, które wydarzyły się w Polsce, ona nie ma żadnego formalnego przełożenia. Nikt europosłom nie może zabronić przedstawienia swojego stanowiska np. o mediach publicznych w Polsce. Nikt z PiS nie mówi, że w rezolucji nie ma prawdy, podnosi się tylko to, co powiedział prof. Piotrowski, że po co się tym zajmować.  Żaden poseł PSL nie podpisał się pod tą rezolucją. Dzisiaj pomogłem odrzucić wszystkie niemądre poprawki m.in. komunistów i liberałów. Przed głosowaniem wyciągnąłem kartę, co było wyrazem naszego protestu, w związku z tym, że PiS demoluje państwo prawa w Polsce, a z drugiej strony, że ta rezolucja nie odpowiada na problemy, jakie mamy dziś. Mamy pełzający zamach na samorządy, niezawisłość sędziowską. Moim zdaniem rezolucja powinna odpowiadać na zagrożenia, a nie odnosić się do faktów, które już zaistniały i na które nie mamy wpływu. Nie poparliśmy rezolucji, bo była za słabo napisana i za mało radykalna - stwierdził Hetman.

POSŁUCHAJ:  Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

ToNie / opr. Rog

Fot. archiwumWasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.