Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Krzysztof Jakubowski: Nagrody powinny być za zasługi • 

Wiadomości    Dodano: 2016-09-23 20:58

Co powinno, a co faktycznie decyduje o obsadach w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa? Czy politycy i samorządowcy instrumentalnie wykorzystują majątek publiczny dla własnych korzyści i partyjnych interesów? Czy jest szansa na skuteczne przeciwdziałanie tym zjawiskom? Odpowiedzi na te pytania pojawiły się w rozmowie redaktora Tomasza Nieśpiała z Krzysztofem Jakubowskim - prezesem Fundacji Wolności.

Blisko 2 mln zł nagrody z zysku za 2015 rok rozdzieliły między siebie władze spółki EuRoPol Gaz w tym dwóch nowych prezesów i pięcioosobowy polski skład rady nadzorczej spółki, której właścicielem jest PGNiG , choć nowi prezesi nie przepracowali w ubiegłym roku ani jednego dnia, zaś członkowie rady nadzorczej pracowali tylko tydzień.

- Jest to informacja bulwersująca. Warto byłoby poznać uzasadnienie przyznani ea tych nagród. Mnie się wydaje, że nagroda powinna być za wynik spółki, wypracowany zysk za rok poprzedni, więc dziwne jest przyznanie nagród dla osób, które w spółce nie pracowały. Warto zaznaczyć, że powoli przyzwyczajamy się do takiego procederu w Polsce, że ci którzy przejmują władze starają się jak najwięcej „wycisnąć” ze spółek Skarbu Państwa dla siebie i swoich działaczy. Trochę przejęliśmy to z kultury amerykańskiej, gdzie po zmianie władzy, zmienia się mnóstwo stanowisk w administracji. Jest też pewna mentalność wśród polityków, którzy myślą, że wykonali pewną pracę, poświęcili się dla partii, to teraz należy mi się odpowiednia posada, więc wykorzystują koneksje polityczne i przyjmują posady w państwowej instytucji. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu jest sprywatyzowanie tych spółek, ale przecież to musieliby zaakceptować politycy – mówi Jakubowski.

To już kolejna informacja, która rzuca cień na relacje między polityką a spółkami strategicznymi dla państwa. Czy polityczna lojalność może się okazać bardziej przydatna dla spółek niż kompetencje?

- W sytuacji gospodarki wolnorynkowej lojalność polityczna nie wystarczy, aby zarządzać w spółkach o tak dużym znaczeniu dla kraju - dodaje prezes.

Jest również kontrola CBA w pięciu najbardziej strategicznych spółkach Skarbu Państwa, tam pod lupę wzięto umowy doradcze i marketingowe.

- Usługi doradcze, marketingowe są najtrudniejsze do zweryfikowania, na tym polu można najłatwiej doprowadzić do nadużyć. Trudno bowiem zmierzyć efekty takich usług. Dobrze, że jest to przedmiotem kontroli, lepiej by było gdyby obywatele sami dociekali i kontrolowali, jak są wydawane pieniądze w spółkach skarbowych - twierdzi.

Za sprawą Fundacji Wolności w Lublinie sprawdzane są wydatki samorządów i państwowych urzędów. Sporo emocji wywołuje to, co państwo ujawniacie.

- W sytuacjach, gdy politycy mają wieloletnie doświadczenie, że obywatele się nie interesują na co pieniądze są wydatkowane, np. na nagrody, to przyzwyczaili się do tego, że można „uszczknąć” dla siebie coś więcej. Jeśli te informacje byłyby dostępne powszechnie to zadziałałby mechanizm samokontroli i bardziej ostrożnie byłyby przyznawane nagrody. Jestem pewien, że w przyszłym roku uzasadnienia nagród w Urzędzie Miasta Lublin będą znacznie lepiej dopracowane, gdyż po ujawnienia przez naszą fundację uzasadnień nagród w ostatnich latach, pojawiły się krytyczne uwagi. Nagrody są traktowane jako coś obligatoryjnego, więc szuka się różnych uzasadnień. Nagrody powinny być za zasługi dla konkretnych osób - podsumowuje.

POSŁUCHAJ... Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

ToNie / opr. Rog

Fot. Weronika Pawlak Wasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.