Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Czy migracja zmienia relacje w polskich rodzinach? • 

Wiadomości    Dodano: 2016-08-29 18:00

Okres transformacji oraz wstąpienie Polski do Unii Europejskiej miały wpływ na funkcjonowanie polskich rodzin. W wielu rodzinach zmienił się zakres opieki nad dziećmi i osobami starszymi. O tym w Radio Lublin rozmawiali goście Tomasza Nieśmiała: prof. Zofia Kawczyńska-Butrym, pracownik Zakładu Socjologii Ogólnej i Badań nad Migracjami UMCS oraz prof. Bohdan Rożnowski z Katedry Psychologii i Zarządzania KUL.

Na zdj od lewej: prof. Bohdan Rożnowski i prof. Zofia Kawczyńska-Butrym, fot. ToMa

- Wielu naukowców interesuje się problemami aktywności lub bierności dzieci w procesach migracyjnych. Te dzieci, które są aktywnie migrujące, wyjeżdżają z rodzicami, te, które pozostają, to bierni migranci. Problem migracji wiąże się z trudnościami w edukacji dzieci i brakiem przygotowania szkół, nauczycieli, wychowawców. Rodzice są z wielu powodów zdeterminowani, aby zabierać z sobą dzieci. Jeśli w pierwszym okresie ich nie zabierają, to w momencie stabilizacji sytuacji zawodowej i mieszkaniowej ściągają je. W ten sposób rozładowują problem eurosieroctwa, które kiedyś szacowano nawet na 20 tysięcy. W migracji wyraźnie widać problem tęsknoty. To ona oraz pewien element emocji decyduje o tym, aby ściągnąć dzieci, aby być razem. Poza tym należy przyznać, że w wielu krajach, np. w Norwegii fundusze socjalne wspomagały rodzinę, kiedy jeszcze u nas nie było 500+ - mówi prof. Kawczyńska-Butrym.

- Ludzie skoncentrowani są na pracy, na zarabianiu pieniędzy, ale rodzina jest dla nich najważniejsza, chcą być razem. Z tego też względu imigranci ściągają dzieci, bo poprawia się ich sytuacja życiowa, znają sytuację w kraju, do którego wyemigrowali, wiedzą, jak dzieci mogą wykorzystać tamtejsze możliwości - dodaje prof. Rożnowski.

- W przypadku imigracji do Norwegi problem eurosieroctwa został zminimalizowany, ale pojawiły się deficyty opieki nad dalszą generacją. Społeczeństwo się starzeje, a opieka nad starszą populacją w krajach zachodnich jest bardzo kosztowna. Migranci wspierają bliskich pomocą finansową, bo jest ona łatwiejsza, niż bezpośrednia opieka, czy pomoc w codziennym życiu i czynnościach - podkreśla Kawczyńska-Butrym.

- Gdy ludzie zaczęli wyjeżdżać 10 lat temu, ich rodzice byli młodzi, sprawni. Teraz minęło kilkanaście lat, postarzeli się, a tego imigranci nie brali pod uwagę w momencie wyjazdu. Dopiero obecnie uświadamiają sobie, że ich rodzice mają kłopoty, nie dają rady. Są w wielkim „rozdarciu”, gdyż nie stać ich, aby ściągnąć rodziców i zapewnić im opiekę - stwierdza prof. Rożnowski.

POSŁUCHAJ:  Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

ToNie / opr. RogWasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.